Det sidste lokale samlingssted for Sneslev og omegn.

Sneslev Forsamlingshus er bygget i 1889, og har altid været et godt samlingssted for alle former for fester og møder, samt dannet rammen om livets kulturelle og folkelige arrangementer. Driften af Sneslev Forsamlingshus varetages af en bestyrelse uden vært.

Forsamlingshuset kan lejes af alle, der er interesserede. Det er muligt både at indgå lejemål for en enkelt dag til fester, foredrag eller lignende, men der kan også indgås langtidslejemål, det vil sige et fast arrangement på en bestemt dag i ugen. Det kunne eksempelvis være danseskole, bankospil, mødeaktiviteter for klubber eller andet.

Støtteforeningen Husets Venner

Husets venner er en støtteforening til Sneslev Forsamlingshus. Den blev oprettet i 1972 med det formål at støtte husets drift og vedligeholdelse, ligesom foreningen står for forskellige arrangementer bl.a. temafester, høstfest, musikarrangementer og julefrokost. Vennerne forsøger at ramme så bredt et publikum som muligt med forskellige arrangementer i løbet af året.

De har blandt andet en aftale med de lokale spillemænd ”Harmonikagruppen Tirsdag Aften”, som består af 15-16 spillemænd, som spille folkelig musik, især melodier fra 60’erne og 70’erne, til stor glæde for det ældre danseglade publikum. Gruppen er altid garanter for en festlig stemning og et fyldt dansegulv, og bestyrelsen sørger for et dejligt kaffebord i pausen. Se nærmere i dagspressen omkring disse arrangementer tirsdag aften eller kontakt forsamlingshuset for nærmere info om næste arrangement.

I foråret afholder Husets Venner temafest med diskotek for den lidt yngre målgruppe, og som noget nyt har de i år arrangeret julefrokost for det lokale erhvervsliv, idrætsforeninger og private, som gerne vil have en hyggelig aften med god mad og musik. Der har været fin opbakning til dette arrangement, så det er helt sikkert noget, som Vennerne vil gentage næste år.

Mulighederne for at anvende det gamle forsamlingshus er mange, så hjælp os med at bevare Sneslev

Forsamlingshus i mange år endnu!

Sneslev Forsamlingshus
Grængebjergvej 4, 4250 Fuglebjerg.
Tlf. 2310 2772, e-mail: sneslevforsamlingshus@gmail.com